Ekologiczni sąsiedzi – przygoda z Feniksem

Sprawozdanie z konkursu

W roku szkolnym 2018/2019 nasza szkoła kontynuowała współpracę z firmą recyklingową ,,Feniks”.

W ciągu całego roku szkolnego odbywały się zajęcia o tematyce ekologicznej, a ich podsumowaniem była  III edycja konkursu " Ekologiczni sąsiedzi - przygoda z Feniksem" ogłoszonego przez Szkołę Podstawową w Kaskach i firmę Feniks ". Do rywalizacji stanęły klasy IV-VII. Uczniowie trzykrotnie wykazywali się zdobytymi wiadomościami i umiejętnościami.

Pierwszym etapem było" ekologiczne laboratorium" , w ramach którego zespoły uczniowskie przygotowały makiety ukazujące wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii w połączeniu z prezentacją na temat ochrony przyrody i wykorzystania tych źródeł energii.

Drugim przedsięwzięciem był Ekologiczny Dzień Dziecka, na którym wybrane drużyny walczyły o punkty konkursowe  w następujących konkurencjach :

- logo drużyny

- turnieju wiedzy ekologicznej

- kalamburach

- kole fortuny

- familiadzie

- plakat pod hasłem " Człowiek przyjacielem Ziemi "

Trzecim wydarzeniem konkursowym był  „Eko Cross Challenge” .  W tym dniu uczniowie poszczególnych klas przystąpili do rywalizacji sportowo - wiedzowej.  Na torze przeszkód musieli wykonać następujące zadania :

- bieg z jajkiem na łyżce

- transportowanie śmieci na gazecie

- wyścig z rolką papieru

- skoki w workach

- wyścig " szanuj wodę "

- zbieranie baterii na czas

- segregowanie odpadów

- punkty z quizem ekologicznym.

Pozostali uczniowie rywalizowali w konkurencjach :

- rzut do celu

- przelewanie wody

- ekologiczne memory

Ostatnim zadaniem było klasowe przeciąganie liny. Czas pomiędzy konkurencjami wypełniły zmagania w turnieju " jeden z czterech, a nie z dziesięciu ".

Do zadań konkursowych należała  także zbiórka makulatury i karmy dla psów ze schroniska. Udało się zebrać  1500 kg makulatury i 132 kg psiej karmy plus worek psich przysmaków.

Rozwiązanie konkursu nastąpiło 07 czerwca 2019r.

Po podsumowaniu punktów zdobytych we wszystkich konkurencjach   okazało się, że zwycięzcą tegorocznej edycji została klasa IV zdobywając ........... punktów, kolejne miejsca zajęli uczniowie klas :

- V :          punktów

- VI :          punktów

- VII :          punktów

Do oceny prezentowanych prac i poszczególnych konkurencji powołano komisję w składzie: p. Dyrektor, nauczyciele: biologii, fizyki , plastyki i języka polskiego oraz przedstawiciele  społeczności  uczniowskiej z klas  VIII i III gimnazjum.  Wszystkie prace zostały dokładnie przeanalizowane i  ocenione.
Mamy nadzieję, że wykonane zadania poszerzyły wiedzę i świadomość ekologiczną naszych uczniów i zaprocentują w codziennych działaniach.

PART_1560932840486